Niedosłuch u osoby starszej – jak rozpoznać pierwsze objawy?
Niedosłuch w konsekwencji niesie ze sobą wiele trudnych emocji zniecierpliwienie, konflikty, wycofanie z kontaktów, osamotnienie a nawet depresja.
Spis treści
Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby starsze. Nierzadko zachęcane do przyjścia przez członków rodziny, którzy jako pierwsi zauważyli symptomy niedosłyszenia. Rodzina często zauważa, że pojawiają się kłopoty z rozmową telefoniczną, trudności z komunikacją , usłyszeniem dzwonka do drzwi, ciągle głośno działającym telewizorem. Niedosłuch w konsekwencji niesie ze sobą wiele trudnych emocji zniecierpliwienie, konflikty, wycofanie z kontaktów, osamotnienie a nawet depresja.
Objawy niedosłuchu
Czy czytając ten tekst zauważyliście Państwo, że tak dokładnie jest w przypadku Waszych bliskich? Przeciętnie upływa 5-7 lat od momentu, w którym pacjenci dowiadują się o swoim niedosłuchu do czasu w którym zgłasza się po pomoc w postaci aparatu słuchowego. Łatwo sobie wyobrazić co może dziać się z człowiekiem, który nie słyszy przez tak długi czas. Brak informacji a co gorsza otrzymywanie informacji niepełnych albo zmienionych w zakresie treści doprowadza do dezorientacji. Pacjenci nigdy nie są pewni co usłyszeli a to kolei rodzi wiele negatywnych emocji, od zawstydzenia, po złość, podejrzliwość, frustracje, poczucie zagrożenia po obojętność, rezygnację. Niedosłuch łatwo zignorować, niedosłuch nie jest związany z bólem, który miałby nakłaniać do wizyty u lekarza. I tu właśnie należy podkreślić ogromną rolę osób z najbliższego otoczenia, rodziny. To właśnie najbliżsi dostrzegają, że coś jest nie w porządku, dlatego warto zbadać słuch, gdy ktoś:
- Często prosi o powtórzenie wypowiedzi
- Odpowiada na pytania „nie na temat”
- Intensywnie wparuje się ruch warg rozmówcy
- Nie reaguje, gdy rozmówca jest odwrócony tyłem lub znajduje się w innym pomieszczeniu.
- Głośno słucha radia lub telewizji
- Często nie odbiera telefonu (bo nie słyszy dzwonka)
- Nagle nie chce spotykać się z ludźmi w większej grupie. To aspekt psychologiczny, obawia się np., że zrozumie treści żartu lub anegdoty i wystawi się na ośmieszenie.
- Nie słyszy dzwonka do drzwi czy domofonu.
- Mówi bardzo głośno.
- Wycofuje się z życia społeczne, sąsiedzkiego.
- Mówi bardzo dużo i bez przerwy, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której sam będzie musiał słuchać i śledzić tok rozmowy.
- Nie pamięta zaleceń lekarza po wizycie. To aspekt psychologiczny, obawia się powiedzieć lekarzowi, że nie rozumie i wraca do domu bez informacji.
- I wiele innych objawów, które na pewno Państwo znacie, ale nie zawsze wiązaliście je z niedosłyszeniem.
Podsumowanie
Ten artykuł ma za zadanie uwrażliwić Państwa w temacie niedosłyszenia osób starszych, które często mylone są z procesem starzenia się i demencją.
Jeśli spotkaliście się Państwo z podobną sytuacją, która tu opisuję, mam nadziej, że po tej lekturze skierujecie swoje kroki w stronę diagnostyki słuchu i porady specjalisty, który z pewnością znajdzie rozwiązanie dla Państwa najbliższych.
Jeśli spotkaliście się Państwo z podobną sytuacją, która tu opisuję, mam nadziej, że po tej lekturze skierujecie swoje kroki w stronę diagnostyki słuchu i porady specjalisty, który z pewnością znajdzie rozwiązanie dla Państwa najbliższych.