Wizyta u protetyka słuchu, jak się do niej przygotować?

Na wizytę u protetyka słuchu zabierz ze sobą wyniki badań słuchu, jeśli posiadasz. Jeśli nie, to nic nie szkodzi. Protetyk oceni Twój stan słyszenia na podstawie szeregu badań przeprowadzonych już na wizycie. Do badania słuchu nie musisz się specjalnie przygotowywać.

Spis treści

Drogi Czytelniku, podjąłeś już pierwsze kroki i zapisałeś się na wizytę w gabinecie protetyki słuchu. Termin wizyty zbliża się wielkimi krokami. A Ty nie wiesz, czego możesz się spodziewać i jak się do niej przygotować. Już spieszę z odpowiedzią! Zacznijmy od tego, że w tym momencie ze względu na pandemię covid, dlatego przed stawieniem się na wizytę warto, zapoznać się z zasadami funkcjonowania placówki do której się wybierasz.

W Amilaut pracujemy zgodnie z określonymi wytycznymi, więc jeśli się do nas wybierasz proszę, abyś na wizytę przybył punktualnie. Tuż na wejściu obowiązkowe jest zdezynfekowanie rąk. Wewnątrz Amilaut będziesz zobowiązany do zakrywania nosa i ust. Jeśli przed wizytą czujesz się gorzej, masz objawy grypopodobne, m.in. kaszel, katar, gorączkę, zadzwoń i koniecznie przełóż wizytę na inny termin. To ważne! Twoja wizyta odbędzie się w innym dogodnym dla Ciebie terminie, a z wizyty, z której Ty nie możesz skorzystać, może skorzystać inny pacjent. ☺ Myślmy o innych w tym trudnym czasie, ja o Was myślę stale, dlatego też, przygotowałam poniższe wskazówki, jak przygotować się do wizyty. 

Jak się przygotować do wizyty?

Na wizytę u protetyka słuchu zabierz ze sobą wyniki badań słuchu, jeśli posiadasz. Jeśli nie, to nic nie szkodzi. Protetyk oceni Twój stan słyszenia na podstawie szeregu badań przeprowadzonych już na wizycie. Do badania słuchu nie musisz się specjalnie przygotowywać. Niekiedy zdarza się, że pacjenci przed wizytą nadmiernie czyszczą uszy, np. patyczkami higienicznymi. Przed wizytą nie trzeba dokładnie czyścić uszu. A już zwłaszcza nie patyczkami higienicznymi. Pielęgnacja i czyszczenie uszu, to osobny temat, który wkrótce pojawi się u nas na blogu. Nadmierne czyszczenie uszu może podrażnić przewód słuchowy, co w efekcie wpływać będzie na to, że zwiększy  się Twoja tkliwość uszu podczas badania. 

Przebieg wizyty

Wizyta u protetyka słuchu zaczynie się od wywiadu. Protetyk zapyta Cię o podstawowe kwestie dotyczące Twojego stanu słuchu i uszu, dlatego wcześniej przed wizytą możesz przygotować odpowiedzi na przykładowe pytania, które przygotowałam. W zależności od tego, na jaka wizytę jesteś zapisany, czy jest ona jedynie wizytą diagnostyczną, czy związana z doborem aparatów słuchowych zostaniesz zapytany o: 
Na podstawie tego podstawowego wywiadu protetyk dobierze dla Ciebie odpowiednie rodzaje badań słuchu i przystąpi do diagnostyki. Obejrzy Twoje uszy otoskopem. Pewnie zastanawiasz się czym jest otoskop? Otoskop to sprzęt, który służy do oglądania struktur ucha zewnętrznego, przewodu słuchowego i oceny błony bębenkowej. Następnie zostaniesz zaproszony do specjalnego pomieszczenia w którym znajduje się kabina ciszy. Protetyk przy wykorzystaniu słuchawek i audiometru będzie generował dźwięki, które będziesz słyszał w słuchawkach. 

Będziesz poproszony o naciśnięcie przycisku w chwili, gdy usłyszysz. Protetyk zapisując Twoje reakcje, wykreśli krzywe audiometryczne, które składają się na Twój wynik badania- określany jako audiogram. Wyżej opisane czynności badania to audiometria tonalna. Jest to podstawowe badanie słuchu. Wynik audiometrii tonalnej stanowi podstawę do dalszych konsultacji. Od interpretacji protetyka słuchu zależy jakie czynności zostaną dalej podjęte w zakresie dalszej diagnostyki i sprawowania opieki na stanem Twojego słyszenia. 

Dobór aparatów

Jeśli celem umówionej wizyty jest dobór aparatów słuchowych, protetyk zapyta Cię o Twoje preferencje i oczekiwania odnośnie aparatu słuchowego. Pojawią się pytania: 
Po wywiadzie i interpretacji Twoich wyników wybrane zostaną dla Ciebie odpowiednie aparaty słuchowe. Protetyk dokładnie je dla Ciebie wyreguluje poprzez specjalistyczny program komputerowy dostosowując je według Twoich potrzeb. Następnie, abyś mógł spróbować, czy te aparaty są dla Ciebie odpowiednie i czy dobrze się w nich czujesz, wypożyczy je bezpłatnie na okres tygodnia, następnie poinstruuje Cię jak je obsługiwać. 

Na koniec wspólnie ustalicie następny termin spotkania, a na drugiej wizycie już się nie musisz stresować ☺ bo pierwsza już za Tobą i wiedziałeś doskonale jak będzie przebiegać, bo trafiłeś na ten artykuł.  
Otwórz czat
Potrzebujesz pomocy?
Amilaut - Usłysz więcej!
Zarezerwuj wizytę u naszego audiologa, który przeprowadzi badanie słuchu i omówi opcje leczenia.